Pascha, znaczy Przejście

Żydzi każdego roku obchodzili swoje największe święto Paschy na pamiątkę cudownego przejścia przez Morze Czerwone podczas ucieczki z niewoli egipskiej. To wydarzenie było zapowiedzią nowego Przejścia z niewoli do wolności - z niewoli grzechu i śmierci do wolności życia Dzieci Bożych. Nowym Morzem Czerwonym są wody chrzcielne. Dlatego Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej jest najbardziej uroczystszą i najważniejszą liturgią w  ciągu roku. Błogosławi się wówczas ogień, od którego zapala się nowy Paschał, symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, błogosławi się nową wodę chrzcielną i wszyscy przy zapalonych świecach odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Następujące po obrzędach Światła i Wody Obrzędy Eucharystyczne należą już do Wielkanocy, czyli jest to pierwsza Msza Święta Niedzieli Zmartwychwstania, która kończy się uroczystą procesją eucharystyczną, zwaną Rezurekcją, aby obwieścić całemu światy, że On żyje!

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!

Wszystkim naszym Drogim Parafianom oraz Gościom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne. Niech Pan Jezus Zmartwychwstały, który pokonał szatana, śmierć i wszelkie zło rozbudzi w nas na nowo radość i nadzieję Dziecka Bożego. Niech On sam pomoże Wam zmartwychwstawać z własnych grzechów i wychodzić z własnych życiowych grobów do nowego życia. Niech czas Paschalny będzie okazją do pogłębienia wiary i ufności w Bożą Wszechmoc oraz w to, do czego, my chrześcijanie dążymy - do życia wiecznego. "Nie troszczcie się więc zbytnio o to, co macie jeść i pić", nie pokładajcie ufności wyłącznie w tym życiu ziemskim, które przeminie, bo Chrystus Pan daje życie w świecie, który nie przeminie.

Trójca Przenajświętsza niech błogosławi Was i Waszych bliskich, abyście jak najgłębiej i jak najowocniej weszli w przeżywanie Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa. Szczęść Boże!

04 kwietnia 2021

Zmartwychwstanie Pańskie