Witamy Nowy Rok Pański 2021

31 grudnia 2020

"Jak prędko mija czas..."

Czym jest czas, zastanawiali się myśliciele tego świata od wieków. Czas zawsze pozostawał wielką zagadką i do dziś jego tajemnica pozostaje niezbadana. Próbujemy panować nad czasem, marzeniem ludzkości są tzw. "podróże w czasie". Nauka potwierdza, że czas jest wymierny i dla każdego może płynąć inaczej. Wystarczy uczyć się fizyki na poziomie szkoły średniej, by dowiedzieć, się, że upływ czasu zależny jest od prędkości poruszania się. Choć nie możemy nad czasem panować, to przynajmniej próbujemy go mierzyć zegarami. Na całej naszej planecie rozsiane są wielkie zegary atomowe, próbujące odmierzać czas z dokładnością najmniejszych części sekund. Jednak marzenia człowieka ciągle są niezaspokojone. Nie raz chcielibyśmy, żeby w codziennym życiu czas się dla nas cofną, by naprawić, co zrobiło się źle, zatrzymał, by zatrzymać przy sobie dłużej coś przyjemnego lub przyspieszył, by jak najszybciej skończyła się jakaś trudność. Jest to siła, nad którą nie możemy panować. Pojawiają się jednak próby pokazania, że człowiek jest silniejszy od czasu, chce np. przewidywać przyszłe wydarzenia, poprzez wróżby, jasnowidztwo itp., co jest niezgodne z doktryną katolicką, bo gwałci to naturalny porządek rzeczy. Tylko Bóg ma dostęp do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Człowiek ma panować nad teraźniejszością, a nie uciekać w marzenia o panowaniu nad całym czasem.

Czas powstał w momencie, gdy Bóg stworzył niebo i ziemię. Widać jego upływ gdy obserwujemy kosmos, gdy obserwujemy wzrost roślin, czy też proces starzenia naszego ciała. Czas jest więc wielkim ograniczeniem, ale okazuje się, że wiara podpowiada nam istnienie życia poza czasem. Stąd w sercu człowieka od zawsze było pragnienie życia wiecznego. Okazuje się, że jest ono możliwe. Są pewne rzeczy, które pozostają wieczne. Najbardziej to widać na przykładzie miłości. Nie jako złożonych procesów chemicznych w mózgu, bo i jego żywot kiedyś się kończy, ale jako siły nadprzyrodzonej, która nie kończy się w chwili śmierci człowieka. Jest to miłość, która pochodzi wyłącznie od Boga. Żeby jednak człowiek miał dostęp do Odwiecznej Miłości, a przez Nią do życia wiecznego w świecie, który jest poza czasem, tzn. w Bogu. Odwieczny Bóg, żyjący poza czasem, musiał stać się Człowiekiem żyjącym w naszym czasie. Musiał zamknąć się w jego granicach, by nasze ograniczenia na zawsze zostały pokonane. Dowodem na odwieczność Boga i Jego życie poza czasem jest Jego własne Imię: "Jestem, który jestem". Słowo "Jestem" wskazuje na odwieczne istnienie, które nie podlega czasowi. W języku polskim brzmi to niedorzecznie, ale jest prawdziwe, bo w takim razie Bóg zawsze "Jest". W przeszłości "Jest" (nie "był"), w teraźniejszości "Jest" i w  przyszłości "Jest" (nie "będzie").

"Słowo stało się ciałem..."

Jedną z największych tajemnic naszej świętej wiary jest Wcielenie, które nie pojawia się w żadnej religii. Słowo to nie tylko słowo Boże, jako wypowiadane do człowieka, ale chodzi o grecki "Logos", który oznacza Odwieczne Słowo, które jest osobowe. Słowo jest więc Drugą Osobą Boską - Synem Bożym, który przyjął ludzką postać, stając się Człowiekiem za sprawą Ducha Świętego z Najświętszej Maryi Dziewicy. Dlatego Ewangelista Jan pisze w prologu swojej Ewangelii, że "Słowo stało się ciałem". Słyszymy ten opis w przedostatni dzień Oktawy Bożego Narodzenia, który jest jednocześnie ostatnim dniem roku kalendarzowego. Bóg zaczął istnieć w czasie, nad którym dziś się pochylamy, żegnając Stary Rok i witając Nowy.

Złóżmy więc dziś Bogu dziękczynienie za cud Wcielenia, przez które Bóg stał się widzialnym i jeszcze bliższym człowiekowi, ofiarując mu zbawienie i dar życia wiecznego. Szczególnie dziękujmy za mijający czas, który z Bożej Opatrzności dane nam było przeżywać. Czas niezwykle trudny, ale jednocześnie błogosławiony, bo ciągle jest on darem Boga. Prośmy też jednocześnie o pomyślny i dobry czas przyszły, który dla nas pozostaje zakryty, ale Bóg już w nim jest, dlatego warto Jemu zaufać.

Pragniemy więc życzyć wszystkim naszym Drogim Parafianom pogłębionej refleksji na przemijaniem, nad małością człowieka w wielkim świecie oraz nad wiarą w nieskończoną doskonałość Boga Trójjedynego. Niech On sam Wam wszystkim błogosławi w Nowym Roku Pańskim 2021, niech udziela pokoju w sercu i obdarza siłami do przyjmowania przyszłości, którą dla nas przeznaczył i nad którą sami tez pracujemy. Z całego serca: SZCZĘŚĆ WAM BOŻE!

Wasi Duszpasterze :)