02 czerwca 2020

Różaniec Święty

Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. O tej modlitwie (podobnie jak o innych modlitwach z ustalonym tekstem – poza Ojcze nasz i Psalmami) nie ma wprost wzmianki w Piśmie Świętym, choć znaczna część tej modlitwy jest oparta na Ewangelii. Symbolika różańca oparta jest na objawieniach maryjnych potwierdzonych przez Kościół katolicki.

W Polsce miesiąc październik jest poświęcony ku uczczeniu Najświętszej Maryi Panny, Królowej Różańca Świętego. Dlatego w całej Polsce codziennie odmawia się Różaniec Święty.

W naszej Parafii, zawsze pomiędzy wieczornymi Mszami Świętymi gromadzimy się i przy wystawionym Najświętszym Sakramencie modlimy się rozważając pięć Tajemnic Różańcowych. Zwykle w tym Nabożeństwie uczestniczą dzieci, które chętnie przychodzą, aby prowadzić kolejne dziesiątki.