Revertimini ad fontes

27 września 2020

Revertimini ad fontes - Powrót do źródeł

W niedzielę, 27 września w samo południe w naszej świątyni odbył się koncert pt. "Revertimini ad fontes", czyli "Powrót do źródeł". Koncert miał na celu upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w ramach obchodu Roku Papieskiego w województwie łódzkim. Nasz kościół parafialny powstał niemal 100 lat temu jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą i pokonanie przez szeregi żołnierzy gen. Józefa Piłsudzkiego fali bolszewickiej. Zwycięstwo uchroniło Polskę od kolejnych lat zniewolenia. Obroniliśmy naszą polskość, aby przyszłe pokolenia mogły w wolności mówić po polsku i wywieszać biało-czerwoną flagę. Niewątpliwie w walce o całkowite przywrócenie nam wolności wywarł papież Jan Paweł II, największy z Polaków i Święty Kościoła Katolickiego. Głównym Organizatorem była Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Bedoniu z Księdzem Proboszczem Włodzimierzem Kujawinem. Sponsorami byli: Województwo Łódzkie ("Dotacje na Łódzkie-Plus") oraz Organizacja "Totus Tuus" (Rok Papieski w województwie łódzkim).

Podczas koncertu wystąpili:

pani Agnieszka Przybylska - fortepian,

pani Ewelina Zawiślak - flet,

pani Agnieszka Kołodziej - wiolączela,

teksty św. Jana Pawła II pochodzące z Jego środowych audiencji "Stworzył ich mężczyzną i kobietą" zinterpretował pan Piotr Zawiślak.

W programie mogliśmy usłyszeć:

1. Utwór Fryderyka Chopina (1810-1849) - Walc h-moll op. 69 no. 2na flet i fortepian.

2. Dzieło Camille Saint-Saens'a (1835-1921) - Karnawał zwierząt "Łabędź" na wiolączelę i fortepian.

3. Nowoczesny, niezwykle skomplikowany utwór przedstawiający wrażliwość autorki na wydarzenia II Wojny Światowej autorstwa polskiej kompozytorki Jolanty Smolskiej ('1946) - Tri ergon na flet, wiolączelę i fortepian.

4. Suitę Gerges'a Bizet'a (1838-1875) - Carmen Suita no. 1 ''Intermezzo na flet, wiolączelę i fortepian (w opracowaniu zespołu Empiria trio)

Koncert zakończył się długą owacją na stojąco, a także nie obyło się bez bisu.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom i Artystom za podzielenie się pięknem i wrażliwością oraz gratulujemy udanego występu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Koncertu oraz panu Wojciechowi Sarzyńskiemu za relację zdjęciową, którą możecie zobaczyć w zakładce Galeria.

Liczymy oczywiście na kolejne tak wspaniałe imprezy kulturalne w naszej Parafii.