02 czerwca 2020

Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Uroczystość ta jest obchodzona w Kościele 8 grudnia. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX w bulli Ineffabilis Deus, w której czytamy, że: nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

Na dziewięć dni przed Uroczystością przygotowujemy się do niej poprzez Nowennę do Świętej Bożej Rodzicielki, śpiewając uroczysty Akatyst - starożytną pieśń składającą się z pieśni i hymnów ułożonych według liter łacińskiego alfabetu. Naprzemiennie przeplatają się w nim hymny na cześć Chrystusa oraz Matki Bożej.

Pełny tekst akatystu znajduje się na stronie: https://paulini.com.pl/akatyst/