Maj to miesiąc w Polsce poświęcony Matce Najświętszej. Każdego dnia we wszystkich kościoła, kaplicach i przydrożnych kapliczkach gromadzą się wierni, by śpiewać Litanię Loretańską oraz tradycyjną Pieśń Chwalcie łąki umajone. Litaniea Lauretanae - to katolicka litania, czyli medytacyjna powtarzająca się modlitwa ku czci Matki Bożej.

Ile jest tych Matek Boskich - takie pytanie zadał uczeń na katechezie, który przez niewiedzę nie rozumiał, że chodzi o jedną Osobę, określaną tak wieloma tytułami. Dziś rozpoczynamy najpiękniejszy miesiąc poświęcony czci Matki Bożej. Wielu zarzuca katolikom nadmierną pobożność i kult do Matki Bożej, Aniołów i Świętych podkreślając, że wszelka cześć należy się wyłącznie Bogu. Katolik ma całe swoje życie wielbić i czcić Jedynego Boga, ale wydaje się to niemożliwe, aby nie prosić o opiekę i wstawiennictwo Świętych, skoro często prosimy o to innych ludzi, którzy żyją na ziemi. Mówimy do nich: Pomódl się za mnie, a więc są naszymi orędownikami. Tym bardziej należy prosić o orędownictwo Świętych, których modlitwa jest jeszcze doskonalsza, niż ta ziemska. Najświętsza Maryja Panna jako pierwsza osiągnęła pełnie zbawienia, najdoskonalej przyjęła Boże Słowo, stała się Matką Boga, a Bóg z wysokości krzyża oddał Ją nam, jako Matkę wszystkich ludzi. Oddając cześć Maryi nie umniejszamy czci należnej Bogu, a wręcz przeciwnie, wielbimy Go i dziękujemy, że dał nam takie wspaniałe przykłady świętego życia na ziemi. Od dziś w Polsce codziennie śpiewamy Litanię do Matki Bożej, zwaną Loretańską. Postaramy się codziennie przez cały miesiąc rozważać kolejne wezwania litanijne, aby lepiej poznać i zrozumieć prawdziwość wszelkich czcigodnych tytułów nadawanych Matce Bożej.

Litania Loretańska swoją nazwę wzięła od Włoskiego miasteczka Loretto, gdzie według tradycji Domek Maryi z Nazaretu został w cudowny sposób przeniesiony przez Aniołów. Powstawała ona przez wiele wieków. Swoją ostateczną formę liturgiczną otrzymała dzięki papieżowi Sykstusowi V w 1587 roku. Następnie Kościół dokładał systematycznie nowe wezwania dotyczące Niepokalanego Poczęcia, Wniebowzięcia, różańca i pokoju.

Kyrie eleison
Christe eleison
Kyrie eleison
Chryste, usłysz nas
Chryste, wysłuchaj nas
Ojcze z nieba, Boże,     zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże
Duchu Święty, Boże
Święta Trójco, Jedyny Boże
Święta Maryjo,             módl się za nami
Święta Boża Rodzicielko
Królowo Wyznawców
Królowo Dziewic
Królowo wszystkich Świętych
Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta
Królowo wniebowzięta
Królowo Różańca świętego
Królowo rodzin
Królowo pokoju
Królowo Polski
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

Módl się za nami święta Boża Rodzicielko
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych

Módlmy się. Prosimy Cię, Panie Boże, dozwól nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, a za przyczyną Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, racz nas uwolnić od doczesnych utrapień i obdarzyć wieczną radością.Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Litania dzieli się na trzy części:

1) Wstęp - apel do Trójcy Przenajświętszej, zwłaszcza do Chrystusa, Pośrednika między Bogiem, a ludźmi.

2) Wezwania ku Maryi, przywołujące Jej szczególne cechy i zadania.

3) Zakończenie - apel do Chrystusa, Baranka Bożego.

Nabożeństwo Majowe

30 maja 2020