02 czerwca 2020

MSZA ŚWIĘTA

Sakrament Eucharystii jest tak bardzo rozbudowany i bogaty w wiele obrzędów, znaków i gestów liturgicznych, że rozdział ten podzielony jest na podrozdziały, aby dokładnie przedstawić budowę Mszy Świętej.

Msza Święta – to sformułowanie, które określa liturgię sakramentu Eucharystii, pisane zawsze wielkimi literami i całymi słowami, nie wolno napisać np. Msza św.

Liturgia – to wspólne dzieło. W starożytnej Grecji liturgią nazywano np. przedstawienie teatralne, w które była zaangażowana prawie cała społeczność.
Dlatego liturgia sama w sobie nie jest modlitwą, a wspólnym dziełem. Pomodlić się można samemu w domu i nie trzeba wychodzić do kościoła. Dlatego Msza Święta jest tak ważna, ważniejsza od prywatnej modlitwy, bo jest dziełem wszystkich razem. Dziełem osób, które mogą się nawet wzajemnie nie znać lub
nie lubić. Ale tego chce Bóg, byśmy mimo wszystko gromadzili się razem. Ktoś może zarzucić, że do kościoła to chodzą obłudnicy, składają ręce do modlitwy
na Mszy Świętej, a potem grzeszą. Ale właśnie to jest piękne we Mszy Świętej, że może w niej uczestniczyć każdy, dorosły, dziecko, święty i grzesznik,
bo i Jezus spotykał się na wspólnych ucztach z celnikami i grzesznikami.

W naszej Parafii są sprawowane Msze Święte codziennie, każda jest szczególnym spotkaniem z Chrystusem w Eucharystii.

Msze Święte niedzielne są najczęściej uczęszczane w następującym porządku:

godz. 8:00 - z udziałem dorosłych

godz. 10:00 - z udziałem rodzin z dziećmi