Parafia Bedoń - adres
Parafia Bedoń - poczta

matkaboza.krolowapolski@gmail.com

Parafia Bedoń - telefon

ul. Kościelna 22, Bedoń Przykościelny 

665 801 808

Parafia Bedoń - facebook
Parafia Bedoń - główna

Parafia Bedoń

Domyślny tytuł artykułu

03 stycznia 2022

Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2021

Duszpasterstwo katechetyczne:
Pomimo zdalnego nauczania przez ponad pół roku szkolnego 2020/21 uczniowie klas trzecich przygotowywali się w szkołach i w parafii do I komunii św. Dla tych dzieci i ich rodziców, którzy wyrazili łączność ze swoją parafią - na salce odbywała się systematyczna katecheza i formacja, która ma miejsce raz w miesiącu po mszy o godz. 10.00. Sama uroczystość komunijna dla ponad 50 dzieci odbyła się w drugą niedzielę – 9 maja. Pani katechetka miała więcej pracy, gdyż podzieliliśmy grono komunijne na dwa podzespoły, ale szczęśliwie dzieci przyjęły Pana Jezusa. Nowa grupa komunijna jest w tym roku także liczna – 60 osób. Dzieci komunijne biorą udział w niedzielnych mszach św., w nabożeństwach różańcowych, mniej jest chętnych do udziału w roratach.

Nie było w tym roku, sakramentu bierzmowania. Zgodnie z zaleceniem Kurii sakrament ten powinien być przyjmowany w parafii zamieszkania, inicjować pogłębione życie religijne i sukcesywnie ma objąć klasy VII, VIII oraz I szkoły średniej. Dlatego i w tym roku i kolejnych będzie odbywać się dłuższa formacja do dojrzałości chrześcijańskiej w naszym kościele, pod kierunkiem ks. wikariusza. Będziemy prosili ks. bpa o udzielenie przed wakacjami bierzmowania naszej młodzieży, którą zachęcamy do religijnej mobilizacji.

Nadal trudny był dla parafian okres Wielkiego Postu. Staraliśmy się pomimo wszystko gromadzić się na nabożeństwach Drogi krzyżowej oraz Gorzkich Żalach. Nie było zbiorowych Rekolekcji Wielkopostnych, ale pamiętamy, że ks. prefekt Rafał prowadził dla poszczególnych kwartałów parafii rozważania rekolekcyjne. Triduum paschalne i Święta Wielkanocne z rezurekcją odważyliśmy się już sprawować przy drzwiach otwartych, .

Sporym wydarzeniem w parafii są doroczne odpusty - zwłaszcza ten tytularny na 3.Maja – MB. Królowej Polski. W tym roku sumę poprowadził ks. Dominik Sujecki pracownik Archiwum AŁ. W sierpniu poprosiliśmy na kaznodzieję dawnego prefekta ks. Mikołaja Chorzyńskiego.

Pod koniec maja odprawialiśmy msze św. za mieszkańców przy kapliczkach i święciliśmy pola. Piękną uroczystością, a zarazem swego rodzaju manifestacją naszej wiary jest Uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypadła 3 czerwca. Procesja wyruszyła tradycyjną trasą do czterech ołtarzy - dziękujemy tym, którzy w organizacji Bożego Ciała wzięli czynny udział.

W wakacje nie mogliśmy organizować półkolonii dla dzieci. Ks. Rafał zorganizował kilka jednorazowych wyjazdów dla młodzieży. Był też moderatorem oazy w czasie wakacji. Byli też uczestnikami oraz animatorami nasi młodzi parafianie.

Pod koniec wakacji ks. abp Grzegorz Ryś odwołał ks. Rafała i posłał do pracy w katedrze. Do nas przybył ks. Piotr Górski. Przejął po ks. Rafale katechizację w SP w Bedoniu i Wiączyniu Dolnym oraz w Przedszkolu na Przylesiu. Cieszymy się z dialogowanych mszy św. dla dzieci z formacji młodzieży bierzmowanej, z wyjazdu autokarowego do kina na projekcję filmu o Wyszyńskim, ostatnio pilotuje nową inicjatywę powołania w parafii Męskiego Różańca.

W tym roku swoją miłość, wierność, uczciwość małżeńską wyznało sobie przed tym ołtarzem 18 par. Jest to wskaźnik o wiele mniejszy w stosunku do lat ubiegłych. Kilka ślubów zostało z wiadomych powodów przełożonych.

Przez cały rok ochrzczonych zostało 82 dzieci – jest to sporo mniej niż w ubiegłych latach. Natomiast do wieczności odeszło 120 osób – więcej niestety niż w roku minionym.

Regularnie każdego miesiąca odbywały się odwiedziny chorych. Obecnie stała lista chorych obejmuje około 40 osób. Zachęcamy wszystkich, którzy mają w domu obłożnie chorych, aby umożliwić im raz w miesiącu możliwość komunii, sakramentu spowiedzi.

W tym roku nie zostało przeprowadzone liczenie wiernych obecnych na mszach św. i przystępujących do komunii. Po okresie udzielanej obficie przez biskupów dyspensy od niedzielnych i świątecznych eucharystii, wielu zatęskniło i wróciło do świątyni. Dziękujemy. Ale było nas niecały tysiąc osób w kościele podczas liczenia. Nie wszyscy wrócili do regularnych praktyk religijnych. Przed pandemią wszakże przychodziło do kościoła regularnie ok. 1300 osób.

W mijającym roku w naszej parafii gruntowna odnowa życia duchowego była możliwa poprzez czynne uczestnictwo w adoracjach, różańcu do granic nieba, rekolekcjach: Wielkopostnych, które przeprowadził ks. Rafał oraz adwentowych wygłoszonych przez ojca duchownego WSD Piotra Mieloszyńskiego.

Wiele osób wzięło udział w rowerowej pielgrzymce na Jasną górę. Parafianie brali też udział w Pieszej pielgrzymce na Jasną Górę i pokutnych do Lichenia. Sporo osób regularnie pielgrzymuje do Medjugoria.

Dzięki pani prof. Ewelinie Zawiślak z Akademii Muzycznej mieliśmy 26 listopada w parafii piękny koncert muzyki klasycznej: Rivertimini ad fontes przeplatany tekstami błog. Stefana Wyszyńskiego. We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, sołtysami, radnymi Gminy organizowaliśmy w naszym kościele parafialne dożynki. Dobrze układa się też współpraca z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy aktywnie włączają się w życie parafii.

Dziękujemy całej wspólnocie parafialnej za współpracę na polu działalności charytatywnej. Każda propozycja wolontariuszy Caritasu, wigilijne dzieło pomocy dzieciom, tytka miłosierdzia, czy drzewko na święta czy szlachetna paczka, pomoc kościołowi na wschodzie, czy zbieranie artykułów i przygotowanie paczek żywnościowych spotyka się ze szlachetną życzliwością naszych parafian.

Raduje naszą wspólnotę spora grupa ministrantów i lektorów, a zwłaszcza fakt, że z tego grona mamy powołanie do Wyższego Seminarium Duchownego i już trzeci rok Piotr kontynuuje swoją formację. Wielu dorosłych ministrantów odbywa studia, podejmuje pracę a nadal przychodzą do ołtarza i chętnie służą Jezusowi.

W minionym roku jubileusz 800-lecia istnienia przeżywał III Zakon św. Franciszka. Nasi parafianie licznie zasilają szeregi tego zgromadzenia, odbywają rekolekcje, skupienia, są im powierzane odpowiedzialne funkcje w łódzkiej fraterni.

Administrowanie dobrami parafii:

Nie jest łatwo administrować parafią w czasie pandemii, ograniczeń, lockdawnu. Nie mogliśmy zasadniczo odbyć kolędy, spotkać się z parafianami. Zaledwie kilka procent parafian zdecydowało się nas zaprosić na odwiedziny kolędowe w minionym roku.

Jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, to pragnę poinformować, że parafia nie jest zadłużona. Bardzo drogi jest wywóz śmieci z cmentarza. Pensje pracownicze, składki zusowskie, podatki i należności do kurii są odprowadzane na bieżąco.

W kaplicy prace powoli się posuwają. Nasza artystka, Pani Beata Mirowska całą jesień pracowała nad płaskorzeźbą ołtarza adoracji –czyli jej interpretacją Trójcy św. Rublowa. Zakupiliśmy też próbki farb szkło na witraże.

Jeśli Pan Bóg pozwoli chcielibyśmy w tym roku wreszcie dokończyć remont i wystrój artystyczny kaplicy adoracji.

Z racji na kończący się rok dziękuję wszystkim, którzy pomagali nam materialnie i gospodarczo. Dziękuję księżom, pani katechetce, kościelnemu, organiście, zespołowi Caritas, III Zakonowi, Martynkom sprzątającym kościół, Kołu Przyjaciół Radia Maryja, grupie modlitewnej, scholi dziecięcej i młodzieżowej, ministrantom, lektorom i animatorom – za aktywne włączanie się w życie naszej parafii.

Kończąc to sprawozdanie jako duszpasterze pragniemy podziękować za wszelką okazaną życzliwość, za słowa które budowały, za podnoszenie na duchu i dodawanie odwagi.

Z okazji nowego 2022 roku, jako duszpasterze składamy najserdeczniejsze życzenia opieki Bożej, Bożego błogosławieństwa a także pokoju serca i pomyślności. Życzmy przede wszystkim zdrowia i zadowolenia, realizacji marzeń. Szczęść Boże.

Po tak dziwnym roku, nikt mi nie zaprzeczy,
marzeniem się stały zwykłe, proste rzeczy.

By praca była w pracy, w szkole nauka,
sport na stadionach, a w muzeach sztuka.
Turyści na plażach, w kawiarniach spotkania,
tłok w autobusie, w restauracji pyszne dania.

Niech nikt już nie walczy z ostrym mgły cieniem,
bo chcemy się objąć, bez strachu, ramieniem.
Niech się już skończą te wszystkie udręki,
bo szczerze tęsknimy za podaniem ręki!

… i jeszcze na koniec jedno, o czym marzę:
niechaj znikną z ulic te pozakrywane twarze.

 

Kontakt do Parafii Bedoń

Znajdź na Facebooku

95-020 Andrespol, Bedoń Przykościelny

ul. Kościelna 25

tel.: 665 801 808

matkaboza.krolowapolski@gmail.com

Parafia Bedoń - facebook

Nr konta Parafii Bedoń

PKO S.A. X Oddział w Łodzi

41 1240 3028 1111 0000 2824 0176